English

Přírodní zahrada

Přírodní zahrada na DOTEK

Krkonošská přírodní zahrada Domu obnovy tradic ekologie a kultury DOTEK je specifická tím, že respektuje tradiční venkovské krkonošské zahrady a hospodářství a navazuje na tradici bývalé zahrady patřící památkově chráněné barokní faře (dnes domu DOTEK). Je příkladem postupů, které neohrožují, ale naopak chrání cenné divoké rostliny a živočichy národního parku. Najdete zde prvky jako je krkonošská horská louka, jezírko s místními druhy rostlin a živočichů, zeleninové záhonky a bylinky, ovocné stromy, hmyzí hotel, čmelákovníky, beruškovník, ježkovník, hadník a mnoho dalších.

Návštěvníci všech věkových kategorií se zde mohou obeznámit s principy přírodní zahrady, prohlédnout a případně i ochutnat tradiční druhy zeleniny, ovoce a bylinek a seznámit se se zajímavými krkonošskými plodinami jako je horské žito nebo len, jež byly v této lokalitě po staletí pěstovány. Součástí zahrady je i malé dětské hřiště s dřevěnou stavebnicí, ze které lze sestavit významné stavby východních Krkonoš, a herní prvky jako dendrofon, kuličkodráha, houpací síť či zahradní amfiteátr, což ocení především děti. K zahradě patří i malé hospodářství s několika druhy zvířátek a koutek s posezením u ohniště.

SAMOOBSLUŽNÝ PROGRAM

Samoobslužný program "Kouzelný svět jménem zahrada" je určený pro rodiče s dětmi (4-8 let). Děti se stanou malými zahradními skřítky, kteří pomohou zahradní víle, jež ztratila svůj hlas. V Infokoloniálu obdržíte pracovní list, pomůcky a deník zahradní víly, a následně vás čeká spousta objevů a radosti v přírodní zahradě. Program je vhodný od května do září a trvá přibližně hodinu.

OTEVÍRACÍ DOBA 

Návštěvní doba zahrady odpovídá otevírací době našeho turistického informačního centra Infokoloniálu:

od 1. října do 30. května: po-ne 9:00-17:00

od 1. června do 30. záři: po-ne 9:00-18:00

Ceník

Vstup do zahrady
zdarma
Samoobslužný program
100 Kč za jednu sadu