Dům

3D prohlídku DOTEKu naleznte: http://www.virtualczech.cz/hm/

DOTEK je unikátním příkladem velkorysého venkovského stavení, které si zasloužilo citlivou rekonstrukci nejen kvůli svým architektonickým kvalitám. Vždyť tímto domem doslova procházely dějiny místní komunity - v pracovně místního faráře (dnes seminární sál) byly ohlašovány všechny svatby, narození i úmrtí obyvatel Horního Maršova i okolních samot, probíraly se zde jejich největší starosti i radosti. Navíc chronický nedostatek finančních prostředků paradoxně zachoval velkou spoustu původních stavebních prvků, které by v jiném případě byly nenávratně zničeny.

SEVER proto při záchraně objektu oslovil přední odborníky na tuto problematiku a od začátku trval na smysluplné koncepci celého domu. Na rekonstrukci a přípravě tohoto „libreta“ se podílel např. stavitel a projektant Miloslav Klimeš, restaurátor Miroslav Bodanský, muzejník Jaromír Gottlieb, výtvarník Jiří Kubec, interpretátorka Blažena Hušková, výtvarnice Tereza Komárková, scénograf Robert Smolík z Divadelní fakulty AMU, tesařský mistr Petr Růžička, dramaturg Naivního divadla v Liberci Vít Peřina, truhlář Jiří Šlehover, cennými konzultacemi přispěli architekt Roman Koucký nebo filmař Pavel Štingl.

Díky šetrné rekonstrukci se nám podařilo vytvořit unikátní kombinaci muzea (naleznete zde výstavu věnovanou kontaktu člověka s přírodou) a ubytování. Vše je zastřešeno v rámci ekologického provozu – jako páté zařízení v republice jsme získali značku Ekologicky šetrná služba.  Z DOTEKu se stalo centrum pro vzdělávací a kulturní akce, svatby i zážitkové pobyty. Zároveň zde máme kvalitní kuchyni, která produkuje jídlo z místních potravin, často v biokvalitě. Návštěvníci dále mohou využít kvalitních služeb našeho infokoloniálu, popřípadě si zde zakoupit regionální či fairtradové výrobky.

 

EKOLOGICKÝ PROVOZ

V roce 2016 získal DOTEK jako 1. v Krkonoších hned dvě prestižní „ekoznačky“ : evropskou Ecolabel „The Flower“ a českou „Ekologicky šetrná služba“. Tyto certifikáty zaručují, že naši návštěvníci tráví svůj pobyt maximálně šetrně vůči životnímu prostředí. Více informací můžete naleznout zde: http://sever.ekologickavychova.cz/informace-pro-ubytovane-a-navstevniky/

V domě najdete nejnovější technologie, které dělají budovu ekologicky šetrnou, zároveň i citlivě opravené historické interiéry, doplněné stálou expozicí o přírodě a civilizaci.

Dům využívá výhradně energii z obnovitelných, a z velké části z místních zdrojů.  Část energie dodává slunce prostřednictvím solárních panelů: fotovoltaické na střeše domu pohání vybrané spotřebiče v kuchyni a fototermické za domem zase ohřívají vodu, která pak odchází do systému topení i do kohoutků umyvadel a sprch v podkrovních pokojích. Dodávanou elektřinu odebíráme výhradně z obnovitelných zdrojů. V kotelně najdete dva speciálně kalibrované kotle, jeden na štípané dříví s dokonalým spalováním, druhý na dřevní pelety. V okolí domu najdete vedle technologicky složitých řešení i jednoduché nápady na další zařízení k úsporám energie, které si můžete doma vyrobit sami a bez velkých nákladů. Jde např. o solární sušičku a chladničku.

Zároveň se nám daří energií šetřit. Přispívá k tomu originální systém vnějšího zateplení celého domu, který zachovává charakter historické fasády, stejně jako izolační skla všude tam, kde nenarušují vzhled historické památky. V seminárním sále a kuchyni je instalován systém rekuperace vzduchu, který zajišťuje výměnu vzduchu s minimalizací ztrát tepla. K optimalizaci spotřeby energie přispívá řídicí systém, v němž centrální počítač sbírá z čidel data potřebná pro monitoring a regulaci energetické náročnosti, a v neposlední řadě také pro vzdělávací účely.

Dalším prvkem ekologicky šetrného domu jsou použité stavební materiály, konstrukce a vybavení. Opět jde převážně o obnovitelné a místní zdroje – dřevo, kámen, sklo, hlínu, ale i recyklovaný papír na izolace…  Všude, kde to bylo možné, jsou také zachovány původní materiály a konstrukce jako kamenná dlažba a dřevěné podlahy a schodiště. Také většina nábytku jsou buď opravené historické kusy, nebo výrobky místního truhláře z dřevěného masivu.

V ekologickém duchu se nesou i naše akce SEVERu. Používáme ekologicky šetrné nádobí (rozložitelné podtácky a kelímky či klasické umyvatelné nádobí). Při výběru surovin k přípravě jídla dáváme přednost místním a regionálním dodavatelům. Zároveň k přípravě pokrmů nevyužíváme palmový olej (nebo produkty z něho), konzervanty či umělá dochucovadla.